STCC och miljö

STCC ligger i framkant vad det gäller miljötänk. Idag körs alla bilar i serien på miljövänligt bränsle, något som STCC är först med i hela världen. STCC arbetar även proaktivt tillsammans miljökonsulten Jacob Lagerkrantz, tidigare VD för Svenska Greenpeace och ordförande för Gröna bilister, med att arbeta fram en miljöpolicy och plan.

Både HiQ som partner och Flash Engineering kan vara med och påverka så att miljöfrågorna i STCC får hög prioritet samt att miljöarbetet hela tiden utvecklas.

- Vi på Flash Engineering fortsätter vårt kontinuerliga miljöarbete och det är fantastiskt roligt att vi kan vara med att utveckla STCC till en av världens ledande racingserier mycket tack vare tydligt miljöfokus, avslutar Jan ”Flash” Nilsson.